معرفی کارکرد قطعات کامپیوتر به زبان ساده با یک مثال

کارکرد قطعات کامپیوتر و وظیفه هر کدو از اونها به سئوال رایج کسایی تبدیل شده که یا قصد دارند یک دستگاه کامپیوتر تهیه کنند و یا کنجکاوند بدونند مثلاً cpu یعنی چی ؟ یا اینکه ram کامپیوتر چه وظیفه ای رو بر عهده داره . هارد به کدام قسمت کامپیوتر گفته میشه و یا اینکه گرافیک به چه کاری میاد و …. اگه تصمیم دارید با کارکرد قطعات کامپیوتر به زبان ساد آشنا و برای همیشه با کارآیی بخش های مختلف اون آشنا بشید

معرفی کارکرد قطعات کامپیوتر به زبان ساده

برای معرفی کارکرد قطعات کامپیوتر از یک مثال ساده استفاده می کنیم تا قادر باشید با فهم این مثال به قطعات مختلف کامپیوتر و با وظیفه هر کدوم به خوبی آشنا بشید.مثال مورد نظر ما یک فروشگاه هست که دارای بخش های مختلفییه.یک فروشگاه هم دارای قفسه بندی و پارتیشن بندی برای چینش محصولات یا همون اطلاعات هست ، هم دارای انبار برای نگه داری کالا ، از ویترین مغازه بهره می بره ، تعدادی نیروی کارگر در اون مشغول به فعالیت هستند و توسط مدیر فروشگاه اداره میشه.

در این مثال بخش های مختلف فروشگاه در حکم قطعاتی از کامپیوتر هستند که وظایف مشابهی رو بر عهده دارند.

مدیر فروشگاه عملکردی شبیه به  cpu کامپیوتر داره که باید احاطه کامل بر محصولات ، تعداد اونا ، محاسبات و … داشته باشد.

کارگرهای فروشگاه در حکم  ram کامپیوتر هستند.هر مقدار تعداد اونا بیشتر باشه ، خدماتی نظیر ورود و خروج کالا از انبار سریعتر انجام میشه.

انبار فروشگاه به منزله هارد یا ذخیره ساز سیستم کامپیوتر هست.ظرفیت هارد دیسک در کامپیوتر بر اساس گیگابایت یا ترابایت سنجیده میشه.

ویترین فروشگاه عملکردی شبیه به مانیتور کامپیوتر داره.

نظم و چینش محصولات در قفسه فروشگاه به منزله گرافیک کامپیوتر شماست.

برای عملکرد بهتر نیروهای فروشگاه باید بتونیم به اونا انگیزه کار بیشتر و پرقدرت تر بدیم که با پرداخت حقوق و پاداش ، می تونیم به این هدف برسیم. پاداش دهنده در سیستم کامپیوتر شما با پاور یا توزیع کننده انرژی در کامپیوتر شماست.

هر فروشگاهی نیاز به درب هایی برای ورود و خروج مشتریان خودش داره که این ورودی و خروجی ها در کامپیوتر با اصطلاحاتی نظیر پورت های  USB ، فلش مموری ، رایتر کامپیوتر تعریف می شوند.

نهایتاً محصول ارائه شده توسط فروشگاه در حکم اطلاعات ارائه شده از طریق مانیتور و پرینتر کامپیتر قابل تصور هستند.

مکانی هم که فروشگاه و انبار و .. در اونجا دایر شده هم مثل مادربرد کامپیوتر میمونه.

شرح کارکرد قطعات کامپیوتر با مثال ساده

کمی بالاتر از این بخش ، گفتیم که انبار فروشگاه به منزله هارد کامپیوتر می باشد. هارد کامپیوتر جایه که تمامی اطلاعات اعم از ویدئو ، تصاویر ، صدا ها ، فایل ها و … اونجا نگهداری و دسته بندی می شوند.

هنگامیکه یه مشتری وارد فروشگاه میشه و مثلاً یک محصول رو مطالبه می کنه (در این مثال مشتری در حکم کاربر کامپیوتر است ) مدیر فروشگاه (یعنی CPU ) به کارگرای خودش ( RAM) دستور میده که سریعاً محصول رو از انبار (هارد دیسک) خارج و به مشتری ارائه کنند( نمایش در مانیتور).هر مقدار مدیر فروشگاه دارای مدیریت بهتر و قوی تری باشه ( قدرت CPU بر اساس تعداد هسته ها و بر پایه مگاهرتز سنجیده می شود) ، فرایند ارائه خدمات ( پردزش های کامپیوتر ) بهتر و دقیق تر انجام میشه. البته باید بدونید مدیر فروشگاه به تنهایی نمیتونه در ارائه خدمات کارآمد باشده و به نیروی انسانی ماهر و چابک میاز داره(RAM). اون چیزی که سبب میشه خدمات ارائه شده در فروشگاه از سرعت بالاتری برخوردار باشه به دو عامل بستگی داره ؛ یکی نیروی انسانی چابک و دیگری تعداد نیروی انسانی زیاد.سرعت عملکرد پردازش های کامپیوتر به قدرت  RAM بستگی داره هر مقدار  RAM زیاد تر و قدرتمند تر باشه ، خدمات ( پردازش ها ) با سرعت بیشتری انجام میشن . کارگران فروشگاه (رَم) ، دستورات را از مدیر فروشگاه( سی پی یو) اخذ می کنند و محصولات رو از انبار فروشگاه ( هارد دیسک ) در ویترین فروشگاه ( مانیتور) ارائه می دهند.

با توجه به بزرگی انبار ، مدیر فروشگاه به تنهایی  نمیتواند به همه کارهای انبار رسیدگی کند و برای اینکه این ضعف برطرف شود چند کارگر(ram) برای انبار لازم داره  که کارهایی را که مدیر به آنها دستور میده را در انبار انجام دهند.رم های کامپیوتر ، رابط میان سی پی یو و هارد دیسک هستند.

برای اینکه محصولاتی که از انبار توسط کارگران ( رم ) به ویترین مغازه ( صفحه نمایش ) آورده می شوند ، به خوبی به معرض نمایش در بیایند ،  باید یک نیروی ماهر و متخصص در امر چینش بکار گرفته بشه تا با چینش چشم نواز محصولات در ویترین ، بهترین کیفیت ممکن را ارائه کنه. این وظیفه در کامپیوتر شما بر عهده کارت گرافیک هست.کارت گرافیک با کمک سی پی یو قادر هست اطلاعات رو به بهترین شکل ممکن ارائه کنه.

برای اینکه خدمات ارائه شده در فروشگاه بدون وقفه انجام بشه تمامی پرسنل باید به لحاظ انرژی به خوبی پشتیبانی بشوند ، این پشتیبانی از قطعات کامپیوتر بر عهده دستگاه پاور کامپیوتر هست. پاورها با توزیع برق و انرژی ، زمینه فعالیت تمامی بخش های کامپیوتر رو فراهم می کنند .

جالب اینجاست که هم فروشگاه و هم انبار و مدیریت و کارگران ، به فضا و مکان برای ارائه خدمات نیاز دارند تا بتونند در مکان مناسب خدمات خودشون رو ارائه کنند.این مکان فروشگاه ، کار مادربُرد رو انجام میده. کادر برد ابزاری هست که تمامی قطعات کامپیوتر در بستر اون و با نصب شده بر روی اون قادر هستند فعالیت خودشون رو شروع کنند.

 همپوشانی و تناسب کارکرد قطعات کامپیوتر

برای اینکه یک سیستم قدرتمند داشته باشید باید تمامی سخت افزارهای کامپیوتر بتونند همدیگه رو به اندازه کافی پوشش بدهند . مثلاً یک مدیر قدرتمند و کارآمد ( CPU)  با نیروهای کارگر تنبل و کم انرژی نمیتونه توی کار خودش موفق باشه.

یا اینکه اگه مدیر باهوش باشه و کارگرا هم زیاد و چابک باشند اما فضای انبار تنگ و کم جا باشه ، بازم خدمات به خوبی ارائه نمیشه و شاید بهتر بگیم که یه فروشگاه با یه انبار کوچک ، اصلاً به چنین مدیر و کارگرایی نیاز نداره.