انواع خط تولید مواد غذایی

راه اندازی خطوط تولید برای کارخانجات مواد غذایی اولویت هر کسب و کار و سرمایه گذاری است. بسته به نوع سرمایه گذاری که می خواهد صورت پذیرد خط تولید می تواند متغیر باشد

انواع خط تولید مواد غذایی بر اساس مواد اولیه و محصول نهایی

اولین دسته بندی از انواع خطوط تولید مواد غذایی بر اساس نوع محصولی نهایی است که در کارخانه تولید می شود. اینکه یک کارگاه تولیدی در چه دسته ای از انواع محصولات غذایی قادر به فعالیت خواهد بود به عوامل مختلفی از جمله شرایط جغرافیایی، دسترسی کافی به منابع محصول، میزان سرمایه ای که سرمایه گذار دراختیار دارد، شرایط آب و هوایی محل کارخانه و عوامل بسیار دیگر بستگی دارد.

کشتارگاه صنعتی حیوانات و پردازش محصول

نان و محصولات نانی

میوه و سبزیجات و مخصولات مختلف از آن ها

محصولات لبنی

شکر و تولید محصوات شیرینی وابسته به آن

غلات و دانه های روغنی

محصولات حیوانی

تولید و بسته بندی محصولات دریایی

تولید محصولات غذایی کنسروی

انواع خط تولید مواد غذایی بر اساس استفاده از نیروی انسانی

خطوط تولید این روزها به سمت از بین بردن هر چه بیشتر دخالت نیروی انسانی درفرآیند تولید است. در اختیار داشتن دستگاه های مدرن تولید بدون دخالت دست از محبوبیت قابل قبولی در کلاس جهانی برخوردار هستند. بر اساس میزان دخالت انسان در خط تولید این خطوط به سه دسته زیر تقسیم بندی می شوند.

خط تولید نیمه اتوماتیک

خط تولید اتوماتیک

خط تولید تمام اتوماتیک

انواع خط تولید بر اساس سرمایه اولیه

یکی از مهمترین دغدغه های سرمایه گذاران سرمایه اولیه است. خطوط تولید مواد غذایی بر اساس میزان سرمایه اولیه مورد نیاز به انواع گوناگونی تقسیم بندی می شوند که در ادامه به برخی از این خطوط تولید اشاره خواهد شد.

خط تولید سوسیس و کالباس                سرمایه اولیه بالا

خط تولید همبرگر                          سرمایه اولیه بالا

خط تولید ترشیجات              سرمایه اولیه کم

خط تولید رب گوجه فرنگی                سرمایه اولیه متوسط

خط تولید مربا                               سرمایه اولیه کم

خط تولید ماکارونی                          سرمایه اولیه بسیار بالا

خط تولید چیپس سیب زمینی              سرمایه اولیه بسیار بالا 

همانطور که از اطلاعات بالا می توان ارزیابی نمود، خوط تولید مواد غذایی دارای رنج قیمتی متفاوتی هستند. خطوط تولید مواد غذایی از سرمایه های اولیه ارزان قیمت ۸۰۰ میلیون تومان تا مبالغ بالاتر را شامل می شود. نوع دستگاه و تعداد ماشین آلات صنعتی استفاده شده در هر کدام از خطوط تولیدی مواد غذایی از یک سو و ظرفیت مورد نیاز تولیدی کارخانه از سوی دیگر از عوامل مهم در تعیین قیمت خطوط تولید در صنایع غذایی است.

فارغ از اینکه خط تولیدی راه اندازی شده در کارخانه باید چه فاکتورهایی داشته باشد، میزان سرمایه گذاری اولیه یکی از مهمترین المان های تصمیم گیری سرمایه گذاران در شروع و راه اندازی یک کسب و کار است.

انواع خط تولید مواد غذایی بر اساس فرآیند

تا بدینجا در خصوص انواع خطوط تولید بر اساس المان های اولیه سخن آورده شد. اما از نظر صنعتی و فنی خطوط تولید صنایع غذایی می توانند بر اساس فرآیندی که بر روی مواد غذایی صورت می دهند نیز تقسیم بندی شوند. در زیر بر اساس فرآیند صورت پذیرفته بر روی متریال کارخانه به دسته بندی های زیر تقسیم بندی می شوند.

مواد خام کشاورزی به روش های مختلفی فرآیند می شوند که در زیر ارائه شده است.

فرآیند انجماد

فرآیند حرارت

فرآیند خشک کردن مواد غذایی

فرآیند تغلیظ

فرآیند  عمل آوری

فرآیند آسیاب

فرآیند  استخراج

 فرآیند تخمیر